Astigmatizmas

Visų pirma, norime nuraminti: astigmatizmas nėra liga!

Astigmatizmas – dažnas akių defektas, nulemiantis iškraipytą ar miglotą matymą įvairiais atstumais.

Tikriausiai esate girdėję apie cilindrus Jūsų akinių recepte arba „korekciją cilindrais“. Kai žmonės kalba apie „cilindrus“, tai susiję su astigmatizmu. Astigmatizmas atsiranda tada, kai arba priekinis akies paviršius (ragena) arba lęšiukas akies viduje yra netaisyklingos formos. Tokiais atvejais net su įprastais (sferiniais) akiniais ar kontaktiniais lęšiais astigmatikas mato objektus šiek tiek neryškiai ar neaiškiai (išplėstus arba ištemtus). Žmonės, kuriems nustatytas astigmatizmas, tuo pat metu gali būti trumparegiai arba toleriagiai.

Kas lemia astigmatizmą?

Aiškus ir stabilus matymas yra tada, jei priekinis akies paviršius (ragena) yra idealiai taisyklingos apvalios formos. Visgi gamtoje nėra idealiai apvalių objektų – tiesiog pažvelkite į arbūzo ar apelsino pavyzdį. Kai kurių žmonių ragenos forma yra apvali, pas kitus ji yra netaisyklinga arba ovalo formos. Kuo labiau ji panašesnė į regbio kamuolį, tuo didesnis astigmatizmas.

Jei nėra nešiojami specialūs akiniai ar astigmatiniai kontaktiniai lęšiai, skirti astigmatizmo korekcijai, vaizdas yra neryškus.

Dar daugiau, tai gali sukelti vokų uždegimą (blefaritą), stiprų galvos skausmą kaktos srityje ir tolimesnį matymo blogėjimą, ypač vaikams.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip sužinoti, ar aš turiu astigmatizmą?

Tik akių priežiūros specialistai gali nustatyti ir įvertinti astigmatizmą ir parinkti Jums tinkamus akinius ar kontaktinius lęšius, atitinkančius jūsų individualius poreikius. Pirmiausia astigmatizmas gali būti nustatytas atliekant paprastą testą su spindulių figūromis. Vis dėlto akių priežiūros specialisto kabinete yra įrengta moderni aparatūra, kuri leidžia nustatyti bei diagnozuoti net nedidelį astigmatizmo laipsnį.

Kodėl turėčiau nešioti astigmatinius akinius ar kontaktinius lęšius?

Astigmatikai gali turėti stabilų ir aiškų matymą, nešiodami specialiai sukurtus astigmatizmą koreguojančius akinius ar kontaktinius lęšius. Jie skiriasi nuo įprastų (sferinių) akinių ar kontaktinių lęšių. Gal esate girdėję apie „torinius“ akinius arba „torinius“ kontaktinius lęšius. Be stabilaus matymo, toriniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai, mažindami akių įtampą, pašalina galvos skausmą, akių uždegimo (blefarito) atsiradimo ar regėjimo pablogėjimo riziką.

Kodėl astigmatiniai akiniai ar astigmatiniai kontaktiniai lęšiai man nebuvo anksčiau rekomenduoti?

Praeityje buvo pakankamai sunku tiksliai diagnozuoti astigmatizmą. Dėl sudėtingos gamybos technologijos, specialūs astigmatiniai lęšiai buvo retenybė.

Šiandien beveik visų akių specialistų kabinetuose ir optikose įrengti specialūs prietaisai, leidžiantys nustatyti astigmatizmą per kelias minutes. Ne tik akiniai, bet ir astigmatiniai kontaktiniai lęšiai dabar yra lengvai prieinami. Jie yra tokie pat paprasti naudotis ir patogūs, kaip ir įprasti sferiniai kontaktiniai lęšiai.

Ar gali būti naudojami astigmatizmui koreguoti paprasti sferiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai?

Jei jūs turite astigmatizmą, įprasti sferiniai lęšiai tik dalinai pagerins jūsų matymą. Aišku, jūs matysite geriau, tačiau jūsų matymas nebus toks geras, koks galėtų būti. Taip yra todėl, kad lęšiai, pagaminti astigmatizmui koreguoti, fokusuoja šviesos spindulius jūsų akyse kitaip nei sferiniai lęšiai – ir tai yra būtent tai, ko reikia Jums.

„Optikos pasaulio“ salonuose astigmatinius kontaktinius lęšius galite išbandyti NEMOKAMAI!* Daugiau apie pasiūlymą ČIA.

Atgal


DAUGIAU INFORMACIJOS
Man nustatymas astigmatizmas. Ar tai reiškia, kad negaliu nešioti kontaktinių lęšių?