Spausdinti

Vaikų regėjimas: kaip gadinamas ir kaip taisomas

Nors šiais laikais vaikai ne taip gėdijasi akinių ir jų yra tikrai gražių, vis dėlto tėvai neturėtų tuo guostis ir vaikų regėjimui išsaugoti skirti daugiau dėmesio. Gydytojas oftalmologas Rimas Jakštas pataria nuo pat mažens formuoti sveikus įpročius ir laiku pastebėti regėjimo sutrikimus.

Vaikų regėjimasGydytojas oftalmologas naujagimio akis apžiūri dar gimdymo skyriuje. Tuomet įvertinama akių dugno būklė, optinė sklaida ir t.t. Savarankiškai apsilankyti gydytojo kabinete reikėtų iki pusės metų amžiaus. Po pirmosios apžiūros gimdymo namuose, įtarę kokias nors ligas, sakykim,  žvairumą, įgimtą kataraktą, ašarų takų nepraeinamumą ir kai kuriais kitais atvejais gydytojai pediatrai pataria į specialistus kreiptis ilgai nedelsus.  

Jei jokių regos pakitimų nenustatoma, kitą kartą pas gydytoją reikia apsilankyti vaikui suėjus metams. Tuomet regėjimas tikrinamas, stebint akių judesius, sugebėjimą įžiūrėti smulkius objektus, vėl tikrinamas akių dugnas.  Tai atliekama praplėtus vyzdžius akių lašais. 

Jei akys sveikos ir gydytojas nepatarė atvykti anksčiau, tuomet kita profilaktinė apžiūra turėtų vykti trejų metukų amžiuje ir dar viena —  sulaukus penkerių-šešerių metų, prieš mokyklą.

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir kreiptis į gydytoją anksčiau, jei vaikas žiūrėdamas televizorių, stengiasi  atsisėsti vis arčiau jo, knygutes skaito ir varto prisitraukęs prie pat akių, trina akis, skundžiasi akių nuovargiu, dvejinimusi ar galvos skausmais, jei akys ašaroja ar bijo ryškios šviesos, traiškanoja, nuolatos paraudusios ir t.t.

Paprastai dėl vaikų regėjo labiau jaudinasi tėvai, patys turintys regėjimo problemų ir dėvintys akinius, nors medikai sako, kad nebūtinai trumparegių tėvų vaikai bus trumparegiai. 

Matomos ir slaptos ligosVaikų regėjimo problemos ir ligos
Dažniausi vaikų regos sutrikimai  toliaregystė, astigmatizmas, mokykliniame amžiuje —  trumparegystė, žvairumas, ambliopija (akies tingumas). Daugiausia problemų gydytojams sukelia ilgai negydytas ar nenustatytas žvairumas, vienos akies tinginystė dėl žvairumo ar skirtingos akių refrakcijos. Tokiais atvejais matymas žiūrint abiem akimis būna pakankamai geras. Tėveliai neįtaria, kad vaiko rega sutrikusi, nes vaikas nejaučia viena akimi matantis blogiau. 

Tačiau jei vaikas laiku profilaktiškai tikrinamas, šios ydos nesunkiai nustatomos ir gydymo rezultatai būna geri. Vėlai diagnozavus, gydymas būna ilgesnis, mažyliui reikia po keletą valandų į dieną dengti sveikąją akį, o tai nėra malonu, ir rezultato reikia laukti gana ilgai. Kartais žvairumas galima išaugamas, vis dėlto nereikėtų tuo pasikliauti ir kreiptis į gydytoją. 

Akių pradžiamokslis
Beveik visi kūdikiai gimsta toliaregiai. Vaikui augant toliaregystė mažėja ir išnyksta maždaug 10 metų amžiaus. Normalu, kai naujagimio toliaregystė yra 3,0-4,0 dioptrijos, vienerių metukų vaiko – 2,0 dioptrijos, dvejų metų – 1,0 dioptrija, nuo 6 iki 10 metų amžiaus vaiko – 0,5 dioptrijos. Tokio dydžio toliaregystės nereikia koreguoti. Tačiau negalima praleisti momento, kai būtinas toliaregystės gydymas jau būtinas

Vaikų regėjimo problemos ir ligosToliaregiams reikalingi iškili akiniai (pliusiniai), pro kuriuos gerai mato iš tolo ir be nuovargio skaito smulkų raštą. Akinius jiems reikia nešioti nuolatosi. Laiku parinkti teisingi akiniai apsaugo akis nuo nuovargio ir žvairumo.

Tačiau dažniausia vaikų regėjimo sutrikimo priežastis – trumparegystė, tačiau tik 1-2 proc. vaikų trumparegystė yra įgimta. Ji dažniausiai išsivysto mokykliniame amžiuje, nors pastaruoju metu trumparegystė vis dažniau nustatoma besiruošiantiems lankyti mokyklą vaikams.

Didelės reikšmės jai atsirasti turi paveldimumas, sveikos gyvensenos įpročių nesilaikymas, persirgtos infekcinės ligos, netaisyklinga mityba, vitaminų stoka ir t.t.

Gana dažnai vaikams nustatomas astigmatizmas. Tai tokia akies struktūros anomalija, kai ragenos priekinis paviršius yra netaisyklingai išgaubtas, ragenos kreivumo spindulys įvairiuose meridianuose yra netolygus. Dalis šviesos spindulių patenkančių į akį susikerta viename taške, kita dalis – toliau. Todėl atvaizdas tinklainėje susidaro neryškus ir iškraipytas. Šiai regėjimo ydai ištaisyti skiriami cilindriniai arba sferocilindriniai lęšiai. 

Šios refrakcijos ydos yra koreguojamos jau 10 mėnesių amžiaus vaikams. Laiku nepradėjus nešioti akinių labai dažnai išsivysto žvairumas. Tai nėra tik kosmetinis trūkumas, o gilus sutartinio binokulinio akių matymo sutrikimas, dažnai susijęs su žymiu regėjimo aštrumo sumažėjimu. Jei akis žvairuoja nuo prigimties arba ankstyvo amžiaus, nukrypusi akis daugeliu atveju yra beveik akla.

Žvairuojantys vaikai gydomi nuo 10 mėnesių amžiaus, skiriami akiniai pastoviam nešiojimui (kartais binokuliniai), naudojami specialūs pratimai: dengiama gerai matanti akis, švitinimai įvairiais aparatais, ortoptinis gydymas, chirurginis gydymas.

Ar padės morkos?
Morkos ir regėjimasNegalima paneigti mitybos svarbos tiek bendram organizmo vystymuisi, tiek akių būklei. Vitaminas A dalyvauja tinklainėje vykstančiose fotocheminėse reakcijose. Jo daug morkų sultyse, todėl jos tikrai vertingos. Tik nepamirškime —  vitaminas A tirpus riebaluose, taigi jam įsisavinti būtina morkų sultis pagardinti grietinėle ar prieš tai suvalgyti kąsnelį riebalų turinčio maisto.

Gydotojai pastaruoju metu nesutaria, ar lemiamos reikšmės akių sveikatai iš tikrųjų turi skaitymas transporte, gulint lovoje ir panašiai. Tačiau jei  nepakankamai miegame, kai ilgas valandas sėdime sukumpę prie kompiuterio, gyvename troškiose ar dar blogiau – prirūkytose patalpose, tai tikrai niekam neišeis į naudą. 

Tėvai turėtų vaikui padėti formuoti teisingus įgūdžius, pats rodydami pavyzdį, kad nereikia kiauras dienas kiūtoti prie kompiuterio ar leisti laiką prie televizoriaus, nes nukentės ne tik akys, bet ir visa dvasinė bei fizinė sveikata. 

Dar vienas principas, kurio šventai reikia laikytis – nešioti gydytojo paskirtus akinius. 

Nors vaikais šiais laikais ne itin gėdijasi dėvėti akinius, tuo labiau, kad tokių vaikų vis daugėja, vaikas su akinukas anaiptol nėra balta varna, tačiau kartais vaikai sabotuoja akinius, kokykloje taikosi juos įsikišti į kurpinę. Tėvams tokiais atvejais reikia parodyti pakankamai takto ir atkaklumo, sakykim, kad ir paklausti mokytojo, ar mokykloje faikas dėvi akinius. Žinoma, vaikui reiki parinkti tokius akinius, kurie ham tiktų ir patiktų – tai palengvins užduotį. 

Kartais gydytojai pernelyg skuba skirti vaikams akinius ir neturi pakankamai laiko pakalbėti apie pratimus akims, kurie sergant tam tikromis ligomis duoda neblogų rezultatų net suaugusiems  žmonėms. Gydomieji akių pratimai vaikams ir suaugusiems skiriami sergant  trumparegyste, toliaregyste, žvairuojantiems ir kitomis akių ligomis. Jei  gydytojas jų neskiria, jums reikėtų to pasiteirauti patiems. 

Berta Janušauskienė Susiję straipsniai:
» Akių priežiūra 
» Vaikai  
» Akinių lęšiai vaikams 
» Akių priežiūros specialistas pataria

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.

Naujienlaiškio prenumerata
Info Gaukite naujausius pasiūlymus pirmi!