Vaikų regėjimas.
Kaip jis gadinamas ir taisomas?

KADA REIKIA TIKRINTI VAIKŲ RĖGĖJIMĄ?

Gydytojas oftalmologas naujagimio akis apžiūri dar gimdymo skyriuje. Tuomet įvertinama akių dugno būklė, optinė sklaida ir t.t. Savarankiškai apsilankyti gydytojo kabinete reikėtų iki pusės metų amžiaus. Jei jokių regos pakitimų nenustatoma, kitą kartą pas gydytoją reikia apsilankyti vaikui suėjus metams. Tuomet regėjimas tikrinamas, stebint akių judesius, sugebėjimą įžiūrėti smulkius objektus, vėl tikrinamas akių dugnas. Tai atliekama praplėtus vyzdžius akių lašais.

Jei akys sveikos ir gydytojas nepatarė atvykti anksčiau, tuomet kita profilaktinė apžiūra turėtų vykti trejų metukų amžiuje ir dar viena — sulaukus penkerių-šešerių metų, prieš mokyklą.

Į ką atkreipti dėmesį?

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir kreiptis į gydytoją anksčiau, jei vaikas žiūrėdamas televizorių, stengiasi atsisėsti vis arčiau jo, knygutes skaito ir varto prisitraukęs prie pat akių, trina akis, skundžiasi akių nuovargiu, dvejinimusi ar galvos skausmais, jei akys ašaroja ar bijo ryškios šviesos, traiškanoja, nuolatos paraudusios ir t.t.

Matomos ir slaptos ligos

Dažniausi vaikų regos sutrikimai toliaregystė, astigmatizmas, mokykliniame amžiuje — trumparegystė, žvairumas, ambliopija (akies tingumas).

Daugiausia problemų gydytojams sukelia ilgai negydytas ar nenustatytas žvairumas, vienos akies tinginystė dėl žvairumo ar skirtingos akių refrakcijos. Tačiau jei vaikas laiku profilaktiškai tikrinamas, šios ydos nesunkiai nustatomos ir gydymo rezultatai būna geri.

Akių pradžiamokslis

  • Toliaregiams reikalingi iškili akiniai (pliusiniai), pro kuriuos gerai mato iš tolo ir be nuovargio skaito smulkų raštą. Akinius jiems reikia nešioti nuolatos. Laiku parinkti teisingi akiniai apsaugo akis nuo nuovargio ir žvairumo.
  • Dažniausia vaikų regėjimo sutrikimo priežastis – trumparegystė, tačiau tik 1-2 proc. vaikų trumparegystė yra įgimta. Ji dažniausiai išsivysto mokykliniame amžiuje, nors pastaruoju metu trumparegystė vis dažniau nustatoma besiruošiantiems lankyti mokyklą vaikams. Didelės reikšmės jai atsirasti turi paveldimumas, sveikos gyvensenos įpročių nesilaikymas, persirgtos infekcinės ligos, netaisyklinga mityba, vitaminų stoka ir t.t.
  • Gana dažnai vaikams nustatomas astigmatizmas. Dėl astigmatizmo atvaizdas tinklainėje susidaro neryškus ir iškraipytas. Šiai regėjimo ydai ištaisyti skiriami cilindriniai arba sferocilindriniai lęšiai.

Šios refrakcijos ydos yra koreguojamos jau 10 mėnesių amžiaus vaikams. Laiku nepradėjus nešioti akinių labai dažnai išsivysto žvairumas.

  • Žvairumas. Jei akis žvairuoja nuo prigimties arba ankstyvo amžiaus, nukrypusi akis daugeliu atveju yra beveik akla. Žvairuojantys vaikai gydomi nuo 10 mėnesių amžiaus, skiriami akiniai pastoviam nešiojimui (kartais binokuliniai), naudojami specialūs pratimai: dengiama gerai matanti akis, švitinimai įvairiais aparatais, ortoptinis gydymas, chirurginis gydymas.
morkos

Ar padės morkos?

Negalima paneigti mitybos svarbos tiek bendram organizmo vystymuisi, tiek akių būklei. Vitaminas A dalyvauja tinklainėje vykstančiose fotocheminėse reakcijose. Jo daug morkų sultyse, todėl jos tikrai vertingos. Tik nepamirškime — vitaminas A tirpus riebaluose, taigi jam įsisavinti būtina morkų sultis pagardinti grietinėle ar prieš tai suvalgyti kąsnelį riebalų turinčio maisto.

Tėvai turėtų vaikui padėti formuoti teisingus įgūdžius, pats rodydami pavyzdį, kad nereikia kiauras dienas kiūtoti prie kompiuterio ar leisti laiką prie televizoriaus, nes nukentės ne tik akys, bet ir visa dvasinė bei fizinė sveikata.

Registracija pas gydytoją oftalmologą