Akių hipertenzija
Simptomai
- Įprastai, akių hipertenzija simptomų nesukelia
Diagnostika
- Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą
Gydymas
- Akių lašai akispūdžiui mažinti
Kas yra akių hipertenzija?
Padidėjęs akispūdis, sukeltas skysčių nutekėjimo sutrikimų akyje. Nors jokių simptomų nesukelia, asmenys, sergantys akių hipertenzija, turi didesnę glaukomos ar kitų akių sutrikimų atsiradimo tikimybę.
Nuolatinis aukštas akispūdis yra svarbiausias glaukomos išsivystymo rizikos veiksnys – kuo didesnis akispūdis, tuo didesnė rizika.
Tačiau ryšys tarp akispūdžio ir glaukomos yra sudėtingas ir dar ne visiškai suprastas. Nors kai kurie žmonės, sergantys akies hipertenzija, yra labiau linkę į glaukomos išsivystymą, didžiajai daugumai tai negalioja.
Todėl akių specialistui svarbu atidžiai stebėti Jūsų akispūdį, nes, atsiradus jo padidėjimui, bus skiriami papildomi tyrimai, padėsiantys įvertinti, kuriai glaukomos išsivystymo rizikos grupei priklausote.
Kokie akių hipertenzijos simptomai?
Įprastai, akių hipertenzija simptomų nesukelia ir mažai tikėtina, kad per trumpą laiką pakenks Jūsų regai.
Kas lemia akių hipertenzijos atsiradimą?
Skystis priekinėje akies dalyje, dar vadinamas vandeniniu skysčiu, tiekia maistines medžiagas ir padeda eliminuoti šalutinius produktus. Akies slėgio lygis (akispūdis) nulemiamas pusiausvyros tarp gaminamo ir iš akies nutekančio skysčio kiekio.
Daugelį akių hipertenzijos atvejų sukelia akių nutekėjimo kanalų funkcijos sutrikdymas ar užsikimšimas. Nesant tinkamam drenažui, skysčio slėgis tampa didesnis nei normalus, todėl padidėja akispūdis.
Akių hipertenzija gali išsivystyti bet kam, tačiau yra keletas veiksnių, galinčių padidinti šios būklės atsiradimo riziką:
- Šeimos istorija – hipertenzijos arba glaukomos atvejai šeimoje;
- Amžius – senstant akių hipertenzijos atsiradimo tikimybė didėja;
- Tautybė – labiau tikėtina, kad susirgsite šia liga, jei esate kilęs iš Afrikos – Karibų jūros regiono šalių;
- Stipriai pažengusi miopija (trumparegystė);
- Tam tikrų vaistų šalutinis poveikis, dėl kurio kai kuriems žmonėms akispūdis padidėja;
- Akių sužalojimai, net ir po jų praėjus metų metams, gali paveikti akispūdį.
Kaip vyksta akių hipertenzijos diagnostika?
Akies tyrimo metu Jūsų akių specialistas atliks tyrimus, kad patikrintų, ar neturite akių hipertenzijos ar glaukomos požymių:
- Jūsų akispūdis bus matuojamas tonometru. Normos atveju akispūdis siekia nuo 10 mmHg iki 21 mmHg. Rodikliai, viršijantys šią normą, rodo akių hipertenziją;
- Regos nervo būklė;
- Regėjimo lauko tyrimas padeda ištirti Jūsų periferinį regėjimą tose vietose, kur
- prasideda glaukoma;
- Kitų akių ligų, susijusių su padidėjusiu akispūdžiu, požymiai.
Kokia galima pagalba?
Laimei, esant reikalui, akių hipertenziją galima gydyti. Dažniausias gydymo būdas yra akių lašų naudojimas, siekiant sumažinti akispūdį. Didžiajai daugumai žmonių akių hipertenzija nesukelia jokių problemų, tačiau laikui bėgant maždaug 10% žmonių išsivysto glaukoma.
Turintiems didesnę glaukomos išsivystymo tikimybę, gali būti skiriami kasdieniniai akių lašai, kad sumažėtų akispūdis ir perpus sumažėtų glaukomos išsivystymo rizika. Svarbu reguliariai tikrinti akis, kad būtų galima sekti akispūdžio rodiklius ir pastebėti glaukomos atsiradimo požymius. Glaukomos gydymas yra efektyviausias, jei ji diagnozuojama laiku.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar visi sergantys akių hipertenzija, suserga glaukoma?
Vien aukštas akispūdis nesukelia glaukomos. Dauguma žmonių, kurių akispūdis yra padidėjęs, neserga ir gali niekada nesusirgti glaukoma. Be to, įvairūs populiacijos tyrimai rodo, kad net 40 % pacientų, kuriems išsivysto glaukoma, akispūdis yra normalus.
Ar akių hipertenzija gali sukelti aklumą?
Akių hipertenzija gali sukelti būklę, vadinamą glaukoma. Glaukoma yra rimta liga, kuri sukelia regėjimo praradimą ir gali sukelti aklumą, jei negydoma. Pati akies hipertenzija nepažeidžia regėjimo.
Kokie akių hipertenzijos simptomai?
Įprastai akių hipertenzija nesukelia jokių simptomų, todėl itin svarbu reguliariai apsilankyti pas savo akių priežiūros specialistą.