Atviras žvilgsnis

Kai parduotuvių lentynos lūžta nuo tušų blakstienoms, žadantiems tobulai riestas ir ypač ilgas blakstienas, akinius norisi padėti į šalį. Tegu visi pasigroži! Kontaktiniai lęšiai – nesugalvosi nieko geriau. Šiandien – atviras žvilgsnis, ryt – stilingi akinių rėmeliai. Tačiau kokie kontaktiniai lęšiai tinka būtent jums? Tai padės išsiaiškinti – didžiausio optikų tinklo Lietuvoje „Optikos pasaulis” konsultantai.

Vasarą norėsis kuo daugiau būti gryname ore, pasportuoti. Ar kontaktiniai lęšiai neiškris iš akies aktyviai sportuojant?

Kontaktinius lęšius akies paviršiuje stipriai laiko ašarų plėvelė, todėl jie neiškrinta net ir aktyviai sportuojant. Aktyvūs žmonės, kuriems reikalinga regėjimo korekcija, kur kas labiau vertina kontaktinius lęšius nei akinius, nes lęšiai nesiaurina regėjimo lauko. Dabar gaminami kontaktiniai lęšiai su ultravioletinių spindulių filtu saugo akis nuo kenksmingo saulės poveikio, o tai ypač aktualu žmonėms, mėgstantiems leisti laiką gamtoje. Mėgstantys slidinėti, leisti laiką paplūdimyje, žvejoti rizikuoja regėjimu, jei nesaugo akių nuo ultravioletinio spinduliavimo, nes smėlis UV spindulių dozę padidina 10, vanduo – 20, o sniegas – net 80 procentų. Tačiau net ir leidžiantys laiką mieste gauna daugiau pavojingų saulės spindulių, nei nuvykę į kaimą, nes asfaltas atspindi daugiau UV spindulių, nei žolė. Jei stovite ant asfalto, saulės šviesos atspindys padidėja 10–12 procentų, o ant žolės – tik 2– 5 procentais.

Ar nešiojantiems kontaktinius lęšius su UV apsaugos filtru reikia nešioti saulės akinius?

Saulės akiniai būtini, nes jie uždengia ne tik akis, bet ir vokus, sumažina akinančios saulės šviesos poveikį, be to, jie taip pat turi būti su UV filtru. Tačiau ir geriausi saulės akiniai ne visada apsaugo mūsų akis, nes dalis šviesos, tame tarpe ir kenksmingų UV spindulių, pasiekia mūsų akis pro saulės akinių viršų ar šonus. Štai čia ir gelbsti kontaktiniai lęšiai su UV filtru.

Kodėl kontaktinių lęšių savybę praleisti deguonį gydytojai akcentuoja kaip labai svarbią?

Akių ragena yra išskirtinė žmogaus kūno dalis, nes gauna denuonį ne su krauju. Ragena neturi kraujagyslių, todėl vienintelis būdas, kuriuo ji gali gauti deguonies – imti jį tiesiai iš oro. Kuo lęšiai labiau pralaidūs orui, tuo jie geresni, nes geriau aprūpina akis joms būtinu deguonimi.

Kuo rizikuojama, jei kontaktiniai lęšiai nepraleidžia pakankamai deguonies?

Padidėja infekcijų ir kitų komplikacijų rizika., ypač neišimant lęšių iš akių miegant. Todėl jei jūs pasirinkote kontaktinius lęšius, kuriuos reikia išimti nakčiai, nepatingėkite to padaryti – apsaugosite akis nuo deguonies bado, išvengsite paraudimo ir džiūvimo.

Jei kontaktiniai lęšiai laikosi ant ašarų plėvelės, vadinasi, žmonės, kenčiantys sausų akių sindromą, negali nešioti kontaktinių lęšių?

Gali, ypač atsiradus naujos kartos kontaktiniams lęšiams su unikalia vidine drėkinimo medžiaga. Tokie yra ACUVUE® OASYS™ su HYDRACLEAR™ kontaktiniai lęšiai. Jie jungia geriausias tradicinio hidrogelio ir silikono hidrogelio savybes – jie yra minkšti, ploni, lankstūs, praleidžia daug deguonies ir nedžiovina akių.

Kaip specialistai oficialiai pripažįsta kontaktinių lęšių išskirtinumą?

Vienas iš autoritetingų vertinimų – prizai, kuriuos specialistų dėmesio verti kontaktiniai lęšiai pelno SILMO – Tarptautinėje Optikos parodoje, kuri kasmet vyksta Paryžiuje. Šioje parodoje kompanija “Johnson & Johnson” pelnė jau trečiąjį Didįjį Prizą, paskutinį kartą (2006 m.) – už silikono-hidrogelinius kontaktinius lęšius ACUVUE® OASYS™ su HYDRACLEAR™ Plus. Šiuos lęšius gali nešioti net tie, kurie įprastai kontaktinių lęšių negali nešioti. Naujausių mokslo laimėjimų ir gamybos technologijų dėka šiuose lęšiuose puikiai dera anksčiau nesuderinamos lęšių savybės: ypatingai aukštas deguonies laidumas, medžiagos minkštumas, atsparumas apnašoms bei išdžiūvimui. Šie lęšiai turi efektyviausią ultravioletinių spindulių filtrą, atitinkantį pirmos klasės (aukščiausia apsauga nuo ultravioletinių spindulių (UV) kategoriją. Jis sulaiko 96,1 proc. UV A ir 100 proc. UV B spindulių.

Ar reikia akių specialisto konsultacijos turintiems gerą regėjimą, bet norintiems įsigyti akių spalvą keičiančius kontaktinius lęšius?

Net jei kontaktiniai lęšiai perkami dėl grožio ar stiliaus, su akių specialistu pasitarti verta dėl kontaktinio lęšio parinkimo. Žmonių akys skirtingos, tad jei lęšis neatitiks akies gaubtumo, nešioti nebus patogu ir net nesaugu. Spalvotus kontaktinius lęšius, lygiai taip pat, kaip ir korekcinius, galima nešioti tik tiek, kiek nurodo gamintojas arba rekomenduoja optikos salono konsultantas ar akių priežiūros specialistas. Priešingu atveju rizikuojama užkrėsti ir pažeisti akis.

Kodėl specialialistai rekomenduoja nešioti kuo dažnesnio keitimo kontaktinius lęšius?

Net rūpestingai prižiūrint kontaktinius lęšius, ant jų susidaro baltyminių, riebalinių ir kitokių apnašų. Kuo ilgiau lęšiai nešiojami, tuo apnašų daugiau. Dažniau keičiantieji lęšius apsisaugo nuo diskomforto, kurį kelia apnašomis padengti lęšiai ir infekcijų rizikos. Taigi – kuo trumpiau nešiojame vieną lęšių porą, tuo sveikiau mūsų akims. Pats sveikiausias yra vienkartinis (vienadienis) lęšių nešiojimas, kai lęšių pora nešiojama tik vieną dieną ir vakare išmetama.

Ką daryti žmonėms, kuriems sunku laikytis higienos reikalavimų – jie pamiršta ar patingi keisti lęšių skystį, prieš imdami lęšį nusiplauti rankas? Kaip tokiu atveju išvengti akių infekcijos?

Vienadieniai lęšiai – geriausia išeitis tokiems žmonėms, kurie nėra labai kruopštūs ar neturi sąlygų tinkamai prižiūrėti lęšius, pavyzdžiui, keliauja. Džiugu, kad yra vienadieniai kontaktiniai lęšiai su UV filtru 1- DAY ACUVUE®. Išsiruošusiems atostogų į šiltus ir egzotiškus kraštus – tai pats geriausias pasirinkimas, nes šie lęšiai ir apsaugos nuo kenksmingo saulės poveikio, ir nesukels inkcijų rizikos. Šie lęšiai yra minkšti, ploni ir lankstūs. Šiuos lęšius gali nešioti net ir alergiški žmonės.

Jei sulaukus keturiasdešimties akys pradėjo nebematyti knygos teksto, greičiausiai teks atsisveikinti su kontaktiniais lęšiais ir užsidėti “močiutės” akinius?

To daryti tikrai nereikės, nes jiems yra sukurti bifokiniai lęšiai ACUVUE® BIFOCAL. Šie lęšiai kaip ir bifokiniai akiniai, leidžia vienodai gerai matyti ir iš arti, ir žvelgiant į tolį.

„Moteris“, 2007


Susiję straipsniai:
» Kontaktiniai lęšiai
» Kontaktinių lęšių tirpalai
» Dirbtinės ašaros
» „Optikos pasaulio” salonuose – pažangūs Acuvue® kontaktiniai lęšiai

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.