Iritas
Simptomai
- Paraudusios akys
- Fotofobija
- Neryškus matymas
- Galvos skausmas
- Ašarojančios akys
Diagnostika
Nustatomas atliekant išsamią akių apžiūrą
Gydymas
- Priešuždegiminiai vaistai
Kas yra iritas?
Iritas (priekinis uveitas) – akies rainelės uždegimas sukeliantis skausmą, paraudimą, jautrumą šviesai ir neryškų matymą. Iritas, dar žinomas kaip ūminis priekinis uveitas, yra rainelės, akies spalvotosios dalies, uždegimas. Yra trys irito tipai:
- Ūminis iritas – ūmus iritas išsivysto per kelias valandas ar dienas ir įprastai pasireiškia akių skausmu, jautrumu šviesai, ašarojimu, paraudusiomis akimis ir neryškiu matymu. Ūminį iritą galima išgydyti naudojant priešuždegiminius akių lašus, todėl būtina juos vartoti kaip nurodyta. Išgijimo laikas priklauso nuo pagrindinės iritą sukėlusios priežasties, tačiau paprastai tai užtrunka nuo keturių iki šešių savaičių.
- Pasikartojantis iritas – jei iritas yra susijęs su kita liga, jis gali vėl atsirasti, tai – pasikartojantis iritas. Simptomai gali būti panašūs kaip pirmojo susirgimo metu, bet tinkamas specialistų paskirtas gydymas yra būtinas. Jei nebus tinkamai gydomas, gali kilti komplikacijos.
- Lėtinis iritas – jei iritas tęsiasi keletą savaičių arba vėl pasikartoja po gydymo, tai – lėtinis iritas. Šiuo atveju simptomai gali būti ne tokie sunkūs, tačiau, norint išvengti regėjimo praradimo, reikia reguliariai lankytis pas oftalmologą.
Kokie irito simptomai?
Daugeliu atvejų irito simptomai išryškėja greitai – per kelias valandas ar dienas – ir yra vadinamas ūminiu iritu. Uždegimas gali pasireikšti vienoje ar abiejose akyse, sukelti skausmą, ir gali tapti pasikartojančia problema. Irito simptomai gali būti:
- Paraudusios akys;
- Jautrumas šviesai / fotofobija;
- Neryškus matymas;
- Galvos skausmas;
- Ašarojančios akys.
Kas lemia irito atsiradimą?
Egzistuoja keletas irito priežasčių, įskaitant: autoimunines ligas, sunkias akių infekcijas ar akies traumą. Tačiau daugeliu atvejų pagrindinės priežasties nustatyti neįmanoma.
- Akių sužalojimas – gali kilti dėl sąlyčio su buku ar aštriu daiktu, taip pat dėl cheminių ar gaisro sukeltų nudegimų;
- Infekcijos (įskaitant bakterines ir virusines akių infekcijas). Retais atvejais gali sukelti infekcijos, esančios kitoje kūno dalyje pavyzdžiui, tuberkuliozė, ŽIV ar Laimo liga;
- Jaunatvinis reumatoidinis artritas – dažna vaikų irito atsiradimo priežastis. Sergantys jaunatviniu reumatoidiniu artritu turėtų reguliariai tikrintis akis;
- Genetinės autoimuninės ligos – paveikta imuninė sistema gali sukelti ūminį iritą;
- Kai kurie vaistai – jei vartojate vaistus ir išsivysto iritas, geriausia pasitarti su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, ar vaistų vartojimas ir irito atsiradimas yra susiję.
Kaip vyksta irito diagnostika?
Jūsų akių priežiūros specialistas atliks visapusišką ištyrimą, kad nustatytų, ar turite iritą. Tai apima:
- Su akių problema susijusių simptomų aptarimą;
- Regėjimo patikrą, naudojant standartines akių tyrimo schemas ir procedūras;
- Akies apžiūrą, naudojant plyšinę lempą – apšviestą mikroskopą, kuriuo galima pažvelgti giliai į akį. Vyzdžiui išplėsti gali būti naudojami lašai, kad būtų lengviau aptikti infekcijos židinį ir patikrinti akispūdį.
Jei akių specialistas diagnozuoja iritą, jis gali Jūsų paklausti apie bendrą sveikatos būklę, siekdamas išsiaiškinti, ar tai susiję su kita liga. Diagnozės patvirtinimui gali būti išrašytas siuntimas į artimiausios ligoninės akių ligų skyrių, kad būtų pradėtas gydymas ir būtų nuspręsta, ar reikalingas išsamesnis ištyrimas.
Kokia galima pagalba?
Svarbiausi dalykai gydant iritą yra sumažinti uždegimą, palengvinti skausmą ir, galiausiai, apsaugoti Jūsų regėjimą. Siekiant tai užtikrinti, iritas gydomas vietiniais bei sisteminiais priešuždegiminiais, vyzdį plečiančiais vaistais. Priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties taikomas ir specifinis bendrinis gydymas.
Vartodami akių priežiūros specialisto ar bendrosios praktikos gydytojo paskirtus vaistus, taip pat papildomai galite vartoti paracetamolį arba ibuprofeną, kad palengvintumėte skausmą, bei nešiokite akinius nuo saulės.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar iritas gali sukelti regėjimo praradimą?
Taip, be gydymo ir priežiūros, iritas gali pakenkti regėjimui.
Kaip gydomas iritas?
Įprastai iritas gydomas akių lašais, bet kai kuriais atvejais – geriamaisiais medikamentais.
Ar iritą gali sukelti stresas?
Nėra įrodymų patvirtinančių, kad stresas gali būti irito priežastimi.
Ar iritas užkrečiamas?
Iritas yra uždegimas akie viduje, todėl jis nėra užkrečiamas.