Optikos pasaulis / Kaip mes girdime?

Kaip mes girdime?

Klausa – viena pagrindinių žmogaus jutimo funkcijų. Jos dėka mes galime orientuotis aplinkoje, pažinti ir bendrauti su kitais žmonėmis. Svarbiausias klausos organas yra ausis. Ji priima garsus, kurie mus supančioje aplinkoje keičiasi kas akimirką, ir perduoda juos smegenims.

social_icon social_icon social_icon

Ausis atlieka nuostabų ir labai sudėtingą darbą. Ji gali atskirti 7000 skirtingų tonų ir leidžia smegenims rasti garso šaltinį. Kalbant apie ausis, daugelis žmonių galvoja tik apie tą jų dalį, kurią mes galime matyti. Tai apima ausies kriauklę ir ausies kanalą. Vis dėlto ausis yra daug daugiau. Žmogaus ausis susideda ir trijų dalių: išorinės, vidurinės ir vidinės.

Žmogaus ausies dalys:

  • Išorinė. Matoma išorinės ausies dalis surenka garsą ir nukreipia jį į išorinį klausos kanalą – landą link būgnelio.
  • Vidurinė. Vidurinėje ausyje būgnelis yra sujungtas su trimis klausomaisiais kauliukais, kurie sustiprina ir perduoda vibracijas į vidinę ausį.
  • Vidinė. Vidinė ausis turi dvi dalis: sraigę – paverčianti garso virpesius į elektrinius impulsus ir vestibulinė sistema, palaikanti mūsų pusiausvyrą.

Kaip mes girdime?

Klausos procese daugelis ausies dalių dirba kartu, kad garso bangas paverstų informacija, kurią suprastų smegenys. Norint suprasti klausos sutrikimo esmę, svarbu suprasti klausos organų veikimo principus.

  • Garsas, sklisdamas oru, pirmiausia pasiekia ausies kaušelį, kuris nukreipia garsą toliau į išorinę klausomąją landą. Praėjęs pro kaušelį garsas patenka į išorinę klausomąją landą.
  • Garsas, suvirpinęs būgnelį, perduoda mechaninį impulsą klausomųjų kauliukų grandinei.
  • Klausos kauliukai judina vidinės ausies skysčius.
  • Mechaninė garso banga, pasiekusi vidinės ausies skysčius, priverčia vibruoti membraną ant kurios yra plaukuotosios ląstelės.
  • Tokiu būdu sužadinamos plaukuotosios ląstelės, kurios mechaninę garso energiją paverčia į elektrocheminį signalą.
  • Klausos nervu signalas keliauja į smegenyse esantį klausos centrą, kuriame jis suvokiamas kaip garsas.

Klausos sutrikimo priežastys

Dažniausiai klausos sutrikimai siejami su senėjimo procesu, kai laikui bėgant atsiranda vidinės ausies struktūrų degeneracija, tačiau klausos sutrikimai gali atsirasti ir gerokai anksčiau. Klausos sutrikimus gali paspartinti pasikartojančios ausų ligos, kaip ausų infekcijos, persirgtos ar genetinės ligos, aplinkos poveikis pvz.: buvimas ilgalaikiame triukšme, vartojami medikamentai.

Ką daryti, kad apsaugotumėte savo klausą?

Reguliariai tikrinkite klausą

Vienas svarbiausių dalykų, ką galite padaryti dėl savo klausos – atlikti klausos testą ir gauti reikiamą gydymą laiku. Klausos priežiūros specialistas ištirs Jūsų klausą / esamą situaciją ir pasiūlys geriausiai Jūsų poreikius ir gyvenimo būdą atitinkantį sprendimo būdą.

Turintiems klausos sutrikimą – pažangiausi klausos aparatai

Šiuolaikiniai klausos aparatai klausos sutrikimą turinčiam žmogui sugražina platų garsų pasaulį ir visavertį gyvenimą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip veikia klausa?

Klausos procese daugelis ausies dalių dirba kartu, kad garso bangas paverstų informacija, kurią suprastų smegenys. Pirmiausia garsas sklisdamas oru pasiekia išorinę ausį, tada keliauja viduriniąja ausimi, kurioje trys klausomieji kauliukai sustiprina garso vibracijas. Vidinėje ausies dalyje esančios plaukuotosios ląstelės mechaninę garso energiją paverčia elektrocheminį signalą. Klausos nervu signalas keliauja į smegenyse esantį klausos centrą, kuriame jis suvokiamas kaip garsas.

Kodėl sutrinka klausa?

Dažniausiai klausos sutrikimai siejami su senėjimo procesu, kai laikui bėgant atsiranda vidinės ausies struktūrų degeneracija. Klausos sutrikimus taip pat gali paspartinti ir ausų infekcijos, persirgtos ar genetinės ligos, aplinkos poveikis pvz.: buvimas ilgalaikiame triukšme, vartojami medikamentai.

Kodėl svarbu saugoti klausą?

Klausa – viena pagrindinių žmogaus jutimo funkcijų. Jos dėka mes galime orientuotis aplinkoje, pažinti ir bendrauti su kitais žmonėmis, o taip pat mus apsaugo nuo aplinkos pavojų. Rekomenduojame periodiškai konsultuotis su klausos priežiūros specialistu, kad Jūsų klausa būtų maksimaliai išsaugota, taip išvengsite sunkesnių klausos praradimo atvejų ir streso.