Miopija
Simptomai
- Neryškus matymas į tolį
- Prisimerkimas žiūrint į tolį
Diagnostika
Nustatoma atlikus išsamų akių tyrimą
Gydymas
- Akiniai
- Kontaktiniai lęšiai
- Lazerinė operacija
Kas yra miopija?
Dažniau žinoma kaip trumparegystė – trumparegiai gali aiškiai matyti artimus objektus, tačiau tolimi objektai atrodo neryškiai.
Miopija, dar vadinama trumparegyste, yra labai dažna neryškaus matymo priežastis, kai toli esantys objektai atrodo nesufokusuoti.
Degeneracinė miopija – dar žinoma, kaip patologinė miopija, yra retas trumparegystės tipas, kuris gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Tai gali nutikti, jei turite stiprią trumparegystę (daugiau kaip –6,00), kas gali lemti regėjimo praradimą ar gali didesnę riziką susirgti tam tikromis akių ligomis, kurioms reikės gydymo.
Atminkite, jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų, svarbu, kad apsilankytumėte pas bendrosios praktikos gydytoją ar akių specialistą.
Kokie miopijos simptomai?
Asmuo, turintis trumparegystę, gali aiškiai matyti objektus iš arti. Tačiau atliekant užduotis, kurioms reikalingas matymas į tolį, jų regėjimas būna neryškus.
Įprasta, kad žmonėms, kuriems nėra diagnozuota trumparegystė, bandant sutelkti dėmesį į toli esančius objektus, pasireiškia tokie simptomai kaip galvos ar akių skausmas. Tuo tarpu vaikams, gali sukelti kitas akių problemas, tokias kaip prisimerkimą ar tingią akį.
Kai kuriais atvejais žmonės, sergantys sunkesne trumparegystės forma, gali būti labiau linkę į tokias ligas kaip glaukoma, katarakta ar tinklainės atsiskyrimas.
Kas lemia miopijos atsiradimą?
Trumparegystė išsivysto, jei akis yra per ilga – atstumas tarp ragenos (skaidrus dangalas akies priekinėje dalyje) ir tinklainės (šviesai jautrus audinys akies galinėje dalyje) yra per didelis. Tai reiškia, kad į akis patenkanti šviesa yra sutelkiama prieš jai pasiekiant tinklainę, kas ir sukelia neryškų matymą. Kai kuriais atvejais šio sutrikimo atsiradimą gali lemti ragenos forma arba lęšio storis akies viduje.
Trumparegystės priežastys buvo išsamiai tyrinėjamos tiek praeityje, tiek dabar. Šiuo metu manoma, kad paveldimieji veiksniai yra patys svarbiausi. Egzistuoja didesnė trumparegystės išsivystymo tikimybė, jei ją turi vienas iš tėvų. Tačiau nėra iki galo aišku, kokie veiksniai galiausiai lemia trumparegystės atsiradimą.
Kaip vyksta miopijos diagnostika?
Trumparegystė paprastai nustatoma gana anksti, atliekant išsamius akių tyrimus, kurio metu tikrinamas regėjimas ir atidžiai ištiriamos akys.
Kokia galima pagalba?
Nors trumparegystė nėra išgydoma, gera žinia ta, kad ją galima lengvai koreguoti naudojant akinius ar kontaktinius lęšius, turinčius minusinę lęšių galią, pvz., –3,00. Tai reiškia, kad lęšiai turi įgaubtą formą (išlenktą į vidų), padedančią pagerinti vaizdo fokusavimą.
Gali būti, kad akinius ar kontaktinius lęšius turėsite nešioti visą laiką arba tik tada, kai jų reikės, kad aiškiai matytumėte į tolį (kai vairuojate ar žiūrite filmą).
Suaugusieji trumparegystės gydymui taip pat gali rinktis akių operaciją lazeriu. Jūsų akių priežiūros specialistas galės padėti pasirinkti Jums tinkamiausią variantą.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar miopija išgydoma?
Miopija nėra išgydoma, tačiau ją galima lengvai valdyti nešiojant akinius ar kontaktinius lęšius.
Kodėl išsivysto miopija?
Miopijos atsiradimui didžiausios įtakos turi paveldimieji veiksniai. Egzistuoja didesnė trumparegystės išsivystymo tikimybė, jei ją turi vienas iš tėvų
Ar miopija ir trumparegystė yra tas pats?
Taip, kai tolyje matomas vaizdas neryškus vadinama miopija arba trumparegyste.