Ragenos opa
Simptomai
- Pilka arba balta dėmė ant akies
- Akių paraudimas
- Pojūtis, tarsi kas nors pateko ant akies
Priežastys
Dažniausiai bakterinės infekcijos
Diagnostika
Nustatoma atliekant išsamų akių tyrimą
Kas yra ragenos opa?
Skausminga žaizdelė ant ragenos (ragena – skaidrus sluoksnis priekinėje akies dalyje), išoriniame akies paviršiuje. Atrodo kaip pilka ar balta dėmė ir gali sukelti pojūtį tarsi kas nors būtų patekę į akį. Dažniausiai pasitaiko tarp nešiojančiųjų kontaktinius lęšius, todėl būtina tinkamai juos prižiūrėti.
Kokie ragenos opos simptomai?
- Pojūtis, tarsi kas nors būtų patekę į akį;
- Pilka arba balta dėmė ant ragenos;
- Akių uždegimas ar paraudimas;
- Akių skausmas ar diskomfortas;
- Akies „varvėjimas“ (išskyros iš akies);
- Neryškus matymas;
- Jautrumas šviesai.
Prieš išsivystant akies opai gali atsirasti simptomų, būdingų akių infekcijai. Jei Jums pasireiškia kurie nors iš šių simptomų, turėtumėte kuo greičiau apsilankyti pas savo akių priežiūros specialistą ar bendrosios praktikos gydytoją.
Kas lemia ragenos opos atsiradimą?
Labiausiai paplitusios ragenos opų priežastys:
- Bakterinės infekcijos;
- Virusinės infekcijos;
- Akių sužalojimai ar maži įbrėžimai ant akies;
- Sausų akių sindromas.
Nešiojantiems kontaktinius lęšius kyla didesnė ragenos opų išsivystymo rizika, ypač jei jie nesilaiko tinkamos higienos ar per ilgai nešioja kontaktinius lęšius. Tokiais atvejais bakterinės infekcijos būna dažniausia ragenos opų priežastis.
Kaip vyksta ragenos opos diagnostika?
Jei Jums pasireiškia anksčiau minėti simptomai, turėtumėte kuo greičiau apsilankyti pas akių priežiūros specialistą, bendrosios praktikos gydytoją arba kreiptis į akių ligų skyrių, kad Jums būtų suteikta konsultacija ir paskirtas gydymas.
Kokia galima pagalba?
Kad būtų pašalinta virusinė ar bakterinė ragenos opą sukėlusi priežastis, gydymui įprastai naudojami medicininės paskirties akių lašai. Jei nešiojate kontaktinius lęšius, su savimi turite pasiimti pačius lęšius ir jų dėklą, kad būtų galima nustatyti, kokios rūšies bakterijos sukėlė ragenos opą. Tik tuomet, kai opa bus visiškai išgydyta, turėtumėte pradėti nešioti visiškai naujus kontaktinius lęšius. Būtų gerai, jei gydymo laikotarpiu vengtumėte naudoti akių makiažo priemones ir be reikalo neliestumėte akies.
Jei nešiojate kontaktinius lęšius, svarbu, kad tinkamai prižiūrėtumėte savo lęšius juos valydami, reguliariai pakeisdami dėklą ir įsitikindami, kad neviršijate rekomenduojamo dėvėjimo laiko. Tai padės sumažinti ragenos opos išsivystymo tikimybę.
Pasirūpinkite savo akimis!
Profilaktinė patikra gali padėti laiku nustatyti diabetinę retinopatiją dar prieš atsirandant regėjimo pokyčiams. Jei nustatoma pakankamai anksti, tinkama būklės kontrolė gali užkirsti kelią jos progresavimui.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kas yra ragenos opa?
Skausminga žaizdelė ant ragenos, išoriniame akies paviršiuje. Atrodo kaip pilka ar balta dėmė ir gali sukelti pojūtį tarsi kas nors būtų patekę į akį. Dažniausiai pasitaiko tarp nešiojančiųjų kontaktinius lęšius, todėl būtina tinkamai juos prižiūrėti.
Kodėl atsiranda ragenos opa?
Ragenos opa dažniausiai atsiranda dėl bakterinių ar virusinių infekcijų. Nešiojantiems kontaktinius lęšius kyla didesnė ragenos opų išsivystymo rizika, ypač jei jie nesilaiko tinkamos higienos ar per ilgai nešioja kontaktinius lęšius.
Kaip gydoma ragenos opa?
Ragenos opa gydoma medicininės paskirties akių lašais, jeigu vaistai nepadeda – chirurginiu būdu.