Sausų akių sindromas
Simptomai
- Sausumo pojūtis
- Paraudusios akys
- Sulipę akių vokai po miego
Diagnostika
Nustatomas atliekant išsamią akių apžiūrą
Gydymas
- Drėkinamieji akių lašai
- Vaistai uždegimui mažinti
- Chirurginis gydymas
Kas yra sausų akių sindromas?
Sausų akių sindromas atsiranda, kai akys negamina pakankamai ašarų ar jos išdžiūsta per greitai, todėl akys tampa išsausėjusios, paraudusios ir sudirgusios. Nors sindromas gali paveikti bet kurį asmenį, yra nustatyta, kad sausų akių sindromas atsiranda vienam iš trijų vyresnių nei 65 metų asmenų. Tai taip pat labiau būdinga moterims nei vyrams.
Kokie sausų akių sindromo simptomai?
- Sausumo pojūtis, akys „tarsi pripiltos žvyro“, skausmingumas (simptomai dienos eigoje aštrėja);
- Paraudusios akys;
- Sulipę akių vokai po miego;
- Protarpinis neryškus matymas, kuris dažniausiai pagerėja pamirksėjus.
Sunkesni sausų akių sindromo simptomai: didelis jautrumas šviesai (fotofobija), itin paraudusios ir skausmingos akys bei regėjimo pablogėjimas.
Jei Jums pasireiškia kuris nors iš šių sunkių simptomų, tai gali būti rimtos komplikacijos požymis. Nedelsdami kreipkitės į akių specialistą, bendrosios praktikos gydytoją, kad būtų suteikta reikiama pagalba.
Kas lemia sausų akių sindromo atsiradimą?
Sausų akių sindromas gali atsirasti, jei Jūsų akys nustoja gaminti įprastą ašarų kiekį. Ašaros yra svarbios tinkamam akių sveikatos būklės palaikymui. Jos padeda sudrėkinti akis, apsaugo nuo infekcijų ir pašalina nešvarumus nuo akių paviršiaus.
Sausų akių sindromas išsivysto, kai sutrinka ašarų gamyba, arba jos per greitai išdžiūsta, arba kyla problemų su ašarų nutekėjimu, arba liaukos nepagamina reikiamo ašarų kiekio. Tai gali lemti viena ar keletas priežasčių:
- Buvimas karštoje ar vėjuotoje aplinkoje;
- Kontaktinių lęšių nešiojimas;
- Tam tikri sveikatos sutrikimai;
- Kai kurių vaistų šalutinis poveikis;
- Hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, menopauzės metu.
Kaip vyksta sausų akių sindromo diagnostika?
Sausų akių sindromą galima nustatyti atlikus išsamią akių apžiūrą, kurios metu ne tik įvertinamas išsskiriamų ašarų kiekis ir kokybė. Taip pat atsižvelgiama į bendras sveikatos problemas, vartojamus vaistus, per pyšinę lempą apžiūrima ragena.
Kokia galima pagalba?
Sausų akių sindromo gydymas nėra sudėtingas, svarbiausia išsiaiškinti priežastis, kas sukėlė šią būklę. Pirminė priemonė padedanti sausėjančioms akims – drėkinamieji akių lašai, geriausia be konservantų. Papildomai galite imtis šių veiksmų:
- Nepamirškite reguliariai mirkėsti, kai skaitote ar žiūrite į kompiuterio ekraną ilgą laiką;
- Padidinkite oro drėgmės lygį namuose ar darbo vietoje;
- Esant lauke, nešiokite akis apgaubiančius akinius nuo saulės
- Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, kartais padarykite pertraukas, pvz., pakeiskite kontaktinius į akinius;
- Vartokite maisto papildus, kurie savo sudėtyje turi Omega-3;
- Venkite dehidratacijos, vartokite daugiau skysčių.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar sausų akių sindromas išgydomas?
Sausų akių sindromas gali būti laikinas arba lėtinis, taigi jeigu simptomai atsiranda dėl įprastinių arba aplinkinių veiksmų, kuriuos galima pakeisti, simptomai gali išnykti savaime.
Kokios priežastys lemia sausų akių sindromo atsiradimą?
Dažniausiai sausų akių sindromas išsivysto vykstant natūraliems senėjimo procesams, o taip pat sergant tam tikromis ligomis ar kaip vaistų šalutinis poveikis.
Ar drėkinamieji akių lašai padeda kovoti su sausų akių sindromu?
Taip, esant sausų akių sindromui drėkinamieji akių lašai pakeičia trūkstamus natūralių ašarų elementus, taip akys saugomos nuo išdžiūvimo, išorės veiksnių, pranyksta sudirginimas, sausumas ir perštėjimas