Tunelinis regėjimas
Simptomai
- Sunku matyti objektus, kurie nėra tiesiai prieš Jus
Diagnostika
Nustatomas atliekant įprastą akių patikrinimą
Gydymas
- Priklauso nuo atsiradimo priežasties
Kas yra tunelinis regėjimas?
Periferinis matymas yra regėjimo dalis, esanti už Jūsų centrinio matymo taško – tai, ką matome regėjimo šone. Tunelinis matymas reiškia periferinio regėjimo pablogėjimą ar praradimą ir gali būti laikinas arba ilgalaikis. Kaip pats pavadinimas sufleruoja, gali atrodyti tarsi žiūrėtumėte pro tunelį.
Tunelinį regėjimas gali būti ypač pavojingas esant tokioms sąlygoms, kaip vairavimas ar važiavimas dviračiu, nes neturėdami pilno periferinio matymo negalėsite atpažinti galimų pavojų, nebent jie bus tiesiai priešais Jus. Taigi, jei jaučiate kokius nors tunelinio regėjimo simptomus, svarbu, kad Jus kuo greičiau patikrintų Jūsų bendrosios praktikos gydytojas arba akių specialistas.
Kokie tunelinio regėjimo simptomai?
Be šoninio regėjimo, atrodys, tarsi žiūrėtumėte pro tunelį. Taigi, objektus galėsite matyti tik nedideliame plote, tiesiai priešais Jus.
Kas lemia tunelinio regėjimo atsiradimą?
Yra daugybė galimų tunelinio regėjimo priežasčių, ir šis sąrašas nėra baigtinis.
- Tinklainės pažeidimas – išorinė tinklainės dalis formuoja mūsų periferinį regėjimą – bet kokia šios tinklainės dalies pažaida lemia regėjimo praradimą toje matymo srityje. Pigmentinis retinitas yra labai reta genetinė liga, kuri, kaip žinoma, sukelia tunelinio matymo atsiradimą.
- Regėjimo nervo pažeidimas – regėjimo nervas yra atsakingas už signalų siuntimą iš akių į smegenis, kad būtų atkuriami vaizdai, kuriuos matome. Pažeidus regos nervą, gali atsirasti tunelinis regėjimas.
- Glaukoma – dažna akių liga, pažeidžianti regos nervą, o jos simptomai apima lėtą periferinio regėjimo praradimą. Negydoma ji gali sukelti tunelinio regėjimo atsiradimą regėjimo praradimą, todėl reguliarus akių būklės tikrinimas yra toks svarbus.
- Smegenų pažeidimas – kraujo praradimas smegenyse ar insultas taip pat gali sukelti periferinio regėjimo praradimą.
- Laikinas tunelinis regėjimas – didžiulės panikos, streso ar pykčio metu, kai kūnas išskiria daug adrenalino, gali atsirasti laikinai trunkantis tunelinis regėjimas. Paprastai normalus regėjimas atsistato be jokio gydymo. Alkoholio ir narkotikų vartojimas taip pat turi įtakos periferiniam regėjimui.
Kaip vyksta tunelinio regėjimo diagnostika?
Tunelinį matymą galima diagnozuoti atliekant regėjimo lauko testą, kuris yra įtrauktas į įprastinį akių ištyrimo protokolą. Testo metu tikrinama tinklainės sritis, kurioje matomas periferinis vaizdas, ir žiūrima, ar regėjimo lauke nėra tuščių dėmių.
Būsite paprašyti viena akimi pažvelgti į mažą tuščio ekrano centre esančią lemputę. Ekrane trumpam vis blykstels šviesos, o Jūsų bus paprašyta tiesiog paspausti mygtuką kiekvieną kartą, kai pamatysite blykstelėjimą. Taip yra patikrinama kiekviena tinklainės dalis, kad būtų galima išsiaiškinti, kiek normalus yra Jūsų periferinis regėjimas.
Kokia galima pagalba?
Tunelinio regėjimo gydymas priklausys nuo pagrindinės jį sukėlusios priežasties. Jūsų akių specialistas ar bendrosios praktikos gydytojas galės nustatyti priežastį ir rekomenduoti tinkamiausią gydymo būdą.
Jei manote, kad prarandate periferinį regėjimą, svarbu, kad Jus patikrintų akių specialistas. Jei pajutote staigų periferinio regėjimo praradimą, nedelsdami kreipkitės į akių specialistą, bendrosios praktikos gydytoją arba vietinį skubios pagalbos skyrių.
Paprašykite, kad kas nors eitų kartu su jumis ir būkite atsargūs, eidami per kelią.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar nerimo priepoliai gali sukelti tunelinį regėjimą?
Taip, nerimas gali sukelti susiaurėjimą ir tunelinį regėjimą. Nerimas suaktyvina atsaką į stresą, o atsakas į stresą sumažina periferinį regėjimą, todėl mūsų dėmesys sutelkiamas tik į “pavojų”.
Ar tunelinis regėjimas yra rimta akių būklė?
Tunelinis regėjimas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, kai kurios priežastys yra rimtos, kaip pvz., glaukoma, todėl rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į akių priežiūros specialistą, kad būtų išvengta tolesnės žalos.
Ar galima vairuoti, jeigu man nustatytas tunelinis regėjimas?
Jeigu Jums nustatytas tunelinis regėjimas, tai vairavimas ar važiavimas dviračiu gali būti itin pavojingas. Neturėdami viso periferinio regėjimo negalėsite atpažinti galimų pavojų, nebent jie būtų tiesiai prieš Jus.