Uveitas

Simptomai

  • Paraudusios akys
  • Akių skausmas
  • Jautrumas šviesai

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Antibiotikai
  • Steroidai
Uveito ligos pažeista akis

Kas yra uveitas?

Uveitas yra gana reta būklė, kai vidurinį akies sluoksnį (uogeną ar kraujagyslinį dangalą) pažeidžia uždegimas, sukeliantis paraudimą, akių skausmą, regėjimo pokyčius ir tinimą.

Uogena yra vidurinysis akies sluoksnis, sudarytas iš trijų dalių (rainelė, krumplynas, gyslainė) ir esantis priekinėje, vidinėje akies dalyje. Uveito tipai skiriasi, priklausomai nuo paveiktos uogenos dalies nuo to, kiek laiko tęsiasi pažaida. Uveito tipai, pažeidžiantys tam tikrą akių dalį, yra šie:

  • Priekinis uveitas (dar žinomas kaip iritas) – tai labiausiai paplitęs tipas, pažeidžiantis priekinę akies dalį;
  • Tarpinis uveitas – pažeidžia akies vidurinę dalį;
  • Užpakalinis uveitas – pažeidžia galinę akies dalį;
  • Panuveitas – pasireiškia tiek priekinėje, tiek ir užpakalinėje akies dalyje;

Uveito tipai, atsižvelgiant į trukmę, yra šie:

  • Ūminis uveitas – išsivysto greitai ir įprastai, pagerėja per tris mėnesius;
  • Pasikartojantis uveitas – kai uždegimas vėl atsikartoja po keleto mėnesių;
  • Lėtinis uveitas – šis tipas pasireiškia, kai uždegimas tęsiasi ilgiau ir vėl atsikartoja praėjus maždaug trims mėnesiams po gydymo nutraukimo.

Kokie uveito simptomai?

Uveitas gali paveikti vieną ar abi akis, simptomai pasireiškia staiga arba vystosi palaipsniui. Jei atsiranda kuris nors iš šių simptomų arba jei kada kyla dvejonių dėl akių būklės, turėtumėte pasitikrinti pas akių specialistą. Uveito simptomai:

  • Paraudusios akys;
  • Akių skausmas (bukas skausmas aplink akis, stiprėjantis fokusuojant žvilgsnį);
  • Jautrumas šviesai (fotofobija);
  • Neryškus ar miglotas regėjimas;
  • Mažų dalelių atsiradimas regėjimo lauke (drumstelės).

Kas lemia uveito atsiradimą?

Uveitas yra susijęs su organizmo imuninės sistemos sutrikimais. Tam tikros autoimuninės ligos gali sukelti uveitą klaidingai atakuodamos sveiką akies audinį. Tokios ligos gali būti: vilkligė, reumatoidinis artritas ar sarkoidozė.

Kartais uveitą gali sukelti akies sužalojimas ar trauma, taip pat, tam tikros infekcijos. Kai kuriais atvejais priežastis nėra žinoma.

Kaip vyksta uveito diagnostika?

Paprastai uveitą gydo akių specialistas, kuris gali geriausiai parinkti tinkamą gydymo planą. Daugelis uveito atvejų yra gydomi keletą savaičių trunkančiu steroidinių akių lašų, kurie padėda sumažinti uždegimą, kursu.

Kai kurie simptomai gali būti susiję su kitais dažnai pasitaikančiais akių sutrikimais. Tačiau, jei jaučiate nuolatinį akių skausmą ar atsiranda neįprasti regėjimo pakitimai, turėtumėte kuo greičiau susisiekti su akių specialistu. Jūsų akių specialistas galės nukreipti Jus pas akių specialistą, kuris atliks išsamesnį Jūsų akių ištyrimą.

Kokia galima pagalba?

Gydant, pavyzdžiui, akių lašais, uveitas paprastai pagerėja, tačiau kai kuriais atvejais gali sukelti kitų akių problemų, pavyzdžiui, glaukomą ar kataraktą. Anksti pradėtas gydymas yra geriausia sėkmingo gydymo sąlyga, todėl turėtumėte apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją arba akių specialistą, jei įtariate, kad Jums pasireiškia uveito simptomai.

Pasirūpinkite savo akimis!

Profilaktinė patikra gali padėti laiku nustatyti diabetinę retinopatiją dar prieš atsirandant regėjimo pokyčiams. Jei nustatoma pakankamai anksti, tinkama būklės kontrolė gali užkirsti kelią jos progresavimui.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar uveitas dažnai pasitaikanti liga?

Uveitas yra reta liga, tačiau jos simptomai dažnai būna susiję su kitais dažnai pasitaikančiais akių sutrikimais. Todėl svarbu pasitikrinti akis, kad būtų galima nustatyti pagrindines sutrikimą sukėlusias priežastis.

Ar uveitas užkrečiamas?

Uveitas nėra infekcinė liga, todėl nėra užkrečiamas.

Ar nuo uveito galima apakti?

Tik retais ir kraštutiniais atvejais, jei uždegimas sukelia dar daugiau komplikacijų, uveitas gali sukelti aklumą. Tinkamai gydant, šios rizikos galima išvengti. Atminkite, jei akyje jaučiate skausmą ar prarandate regėjimą, turėtumėte kuo greičiau kreiptis į akių specialistą ar akių traumų skyrių.

Ar autoimuninės ligos sukelia uveitą?

Autoimuniniai sutrikimai, įskaitant tokias ligas kaip sarkoidozė, reumatoidinis artritas ir vilkligė, yra dažniausios uveitą sukeliančios priežastys. Uveitą taip pat gali sukelti akies trauma taip pat tam tikros infekcijos.