Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas
Simptomai
- Drumstelės akyse
- Šviesos blyksniai regėjimo lauke
Diagnostika
Nustatomas atliekant išsamią akių apžiūrą
Gydymas
- Specifinis gydymas nereikalingas
Kas yra užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimas?
Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas yra dažna akių liga, kurią sukelia natūralūs gelinės masės, užpildančios akį, pokyčiai, atsirandantys senstant. Iš pradžių simptomai paprastai erzina, tačiau po kelių savaičių ar poros mėnesių beveik jų nepastebėsite. Su amžiumi susijęs sutrikimas, lemiantis didesnį drumstelių kiekio atsiradimą akyje. Dažniausiai neverta dėl to nerimauti, bet būklė gali būti susijusi su tinklainės atsiskyrimu.
Ankstyvosiose stadijose ši būklė gali pasireikšti panašiai kaip tinklainės atsiskyrimas, o tai yra rimtesnė akių liga. Paprastai nėra priežasties jaudintis – nejausite jokio skausmo, ši būklė nepažeis akių ir nepaveiks regėjimo, tačiau retais atvejais tai gali sukelti tinklainės atsiskyrimą, būklę, keliančią pavojų Jūsų regėjimui. Štai kodėl svarbu pasitikrinti akis tik pajutus simptomus, ir, žinoma, kad būtų parinktas reikiamas gydymas.
Kokie užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo simptomai?
Užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo požymis yra staigus drumstelių, taip pat, šviesos blyksčių kiekio padidėjimas. Kai kurie žmonės drumsteles apibūdina kaip voratinklį regėjimo lauke, nors galbūt, Jūs juos matysite kaip taškelius ar gijas. Šie simptomai gali trukti kelias savaites ir būti gana varginantys, tačiau, galiausiai, Jūsų smegenys išmoks juos ignoruoti ir jie Jums nebetrukdys.
Simptomai:
- Drumstelės (tamsios dėmelės ar gijos, plūduriuojančios regėjimo lauke);
- Šviesos blyksniai Jūsų regėjimo lauke.
Per 24 valandas turėtumėte apsilankyti pas savo akių specialistą ar skubios pagalbos skyriuje, jei pasireiškė kuris nors iš šių simptomų:
- Staiga padidėjo drumstelių kiekis ir dydis;
- Padidėjo šviesos blyksnių skaičius;
- Matymas tapo neryškus;
- Įspūdis, kad regėjimo lauke juda tamsi užuolaida.
Kas lemia užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo atsiradimą?
Mūsų akis užpildo gelio pavidalo skystis, vadinamas stiklakūniu, kuris palaiko akies formą. Senstant atsiranda natūralūs stiklakūnio pokyčiai – jis tampa vandeningesnis ir susitraukia, atsitraukdamas nuo šviesai jautraus sluoksnio, vadinamo tinklaine, ir esančio galinėje akies dalyje. Paprastai tai įvyksta sulaukus 50 metų, nors neretai pasireiškia ir jaunesniems žmonėms.
Kaip vyksta užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo diagnostika?
Užpakalinis stiklakūnio atitrūkimas dažniausiai diagnozuojamas atliekant akių tyrimą, naudojant plečiamuosius lašus, kad vyzdžiai padidėtų. Tai sudaro sąlygas akių specialistui tinkamai apžiūrėti akį, ir pastebėti užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo požymius, taip pat, patikrinti akies tinklainės būklę.
Komplikacijos ir susijusios akių ligos:
- Tinklainės atsiskyrimas – su aprašyta būkle susijusi liga, kai šviesai jautrus sluoksnis (tinklainė) atsiskiria nuo akies užpakalinės dalies. Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas kai kuriais atvejais gali sukelti tinklainės atsiskyrimą, tačiau tik nedaugeliui žmonių, turinčių užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimą, išsivystys ši komplikacija.
- Epiretininė membrana – praėjus keliems mėnesiams ar metams po užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo, vidinis tinklainės sluoksnis gali pradėti storėti į vadinamąją epiretininę membraną. Nors tai gali sukelti neryškų matymą, didžioji dalis epiretininės membranos išsivystymo atvejų reikšmingai nepaveiks Jūsų regėjimo ir nereikės jokio gydymo.
- Kraujavimas į stiklakūnį – užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo atveju stiklakūnis atitolsta nuo tinklainės ir gali tempti kraujagysles tinklainėje, todėl kraujas gali nutekėti į akies želinę masę. Tai vadinama stiklakūnio hemoragija.
Kokia galima pagalba?
Ši būklė yra normali senėjimo proceso dalis, todėl nėra jokio specifinio gydymo, reikalingo užpakaliniam stiklakūnio atsiskyrimui, įprastai žmonės pastebi, kad jų simptomai pagerėja po poros mėnesių. Iš tikrųjų, Jūsų smegenys sumaniai išmoksta nekreipti dėmesio į regėjimo lauke esančias drumsteles, todėl pastebėsite, kad jos Jums nebetrukdo.
Gydymas yra būtinas tik tada, kai iškyla pavojus tinklainės sveikatai, tokiu atveju būsite nukreipti skubiam gydymui, kad būtų tinkamai pakoreguotas tinklainės įplyšimas, skylė ar atsiskyrimas.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kiek ilgai trunka užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimo simptomai?
Simptomai gali trukti kelias savaites, tačiau kai kuriems jie gali tęstis iki šešių mėnesių. Drumstelės ir šviesos blyksniai po kurio laiko nurimsta, nes želinė masė nustoja trauktis, o smegenys išmoksta drumsteles ignoruoti. Jei jaudinatės dėl savo simptomų, susisiekite arba apsilankykite pas mus.
Ar užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimas rimta liga?
Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas yra tik dar viena senėjimo proceso dalis ir paprastai nėra dėl ko jaudintis. Daugeliu atvejų jis nesukelia jokio skausmo, ilgalaikio akies pažeidimo ar regėjimo praradimo. Tačiau ankstyvosiose stadijose užpakalinio stiklakūnio atsitraukimo simptomai yra labai panašūs į rimtesnę akių būklę, vadinamą tinklainės atsiskyrimu. Pats užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas taip pat gali sukelti tinklainės atsiskyrimą. Pradėjus anksti gydyti, būklė gali būti išgydoma, todėl svarbu apsilankyti pas akių specialistą ar greitosios pagalbos skyriuje, kad būklė būtų laiku diagnozuota ir pradėta gydyti.
Ar turint užpakalinio stiklakūnio atsiskyrimą galima sportuoti?
Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas neturėtų turėti pernelyg didelės įtakos Jūsų kasdienei veiklai. Per pirmąsias šešias savaites Jums gali būti patarta vengti sunkių pratimų, tokių kaip bėgimas ar sunkus kėlimas, taip pat, kontaktinių sporto šakų ir stovėjimo ant galvos, jogos ir pilateso treniruočių metu, nes šių veiklų metu iškyla didesnis pavojus, kad stiklakūnis per stipriai patrauks tinklainę, sukeldamas įplyšimą ar atsiskyrimą.